ico ico ico ico ico ico ico ico ico ico
wiadomości
Nabór na nowy rok szkolny 2023/24
NOWY plan lekcji obowiązuje od 12.04.2023r.
filie
specjalizacje
Biblioteka
Statut, regulaminy, wnioski, dostępność
Procedury minimalizujące zakażenie chorobą COVID-19
Nasze sukcesy
Wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
24 kwietnia 2023 roku uczniowie klas pierwszych i klasy III LSP wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Zagłady w Auschwitz Birkenau.
Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i osób innych narodowości.
„ Ludzie ludziom zgotowali ten los” – to stwierdzenie zdaje się być w pełni zrozumiałe dopiero wtedy, kiedy na własne oczy zobaczy się, co czekało na więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od byłego obozu Auschwitz I (Oświęcim). Po przekroczeniu bramy z napisem: „Arbeit macht frei”, przewodnik przedstawił nam, jak wyglądało życie w obozie.
Ogromne wrażenie zrobiły na nas wystawy rzeczy osobistych więźniów: okularów, butów, szczoteczek do zębów, walizek, które zostały im odebrane po przyjeździe do obozu, a także tony ludzkich włosów, protez i innych sprzętów medycznych.
Zwiedziliśmy także blok 11 – „Blok Śmierci”. Poznaliśmy historię Franciszka Gajowniczka i ojca Maksymiliana Kolbego. Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy była Ściana Śmierci – miejsce egzekucji.
Drugi etap wycieczki stanowił dawny obóz Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka), który powstał na terenie wysiedlonej wioski. Widzieliśmy oryginalny wagon, którym przywożono do obozu ludzi a także baraki, które zajmowali więźniowie.
Historie opowiadane przez przewodnika pomogły nam wyobrazić sobie, że tutaj było „Piekło na Ziemi”.
Wycieczka ta była cenną lekcją historii.
Zdjęcia wykonała Aurelia Kupczak - uczennica klasy III LSP.
Dziękujemy wychowawcom oraz opiekunom: pani Iwonie Terleckiej i Panu Marcinowi Żukowskiemu.


dodano dnia: 2023-05-08 14:10:49, przez:

Prace naszych uczniów

Zespół Szkół i Placówek Artystycznych w Nysie
ul. Grodzka 19
48-300 Nysa
tel./fax. 077 433 35 16
e-mail: oart@powiat.nysa.pl