ico ico ico ico ico ico ico ico ico ico
wiadomości
plan lekcji
filie
regulaminy i wnioski
specjalizacje
Podręczniki
Nabór 2019/20
Międzynarodowa wymiana uczniów
Czternastoosobowa grupa młodzieży z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych i Liceum Plastycznego pod opieką p. Edyty Mazurek i p. Sebastiana Zatylnego wzięła udział w międzynarodowej wymianie uczniów w Mediolanie w północnych Włoszech.
To tu można odkryć prawdziwe Włochy, których synonimem jest znakomita sztuka, doskonała architektura, zachwycające widoki, wszechobecna historia i wąskie, urokliwe uliczki. Uczniowie, mieszkając u włoskich rodzin poznali kulturę i tradycje Lombardii oraz doskonalili praktyczną znajomość języka angielskiego.
Wszyscy byli pod wrażeniem atrakcji, jakie przy ogromnym wsparciu rodziców, przygotowali uczniowie i nauczyciele Instituto Europeo Leopardi. Pobyt rozpoczął się od zwiedzania Mediolanu i wizyty w sławnej operze La Scala i w galeriach- zachwyt wszystkich wzbudziła Pinacoteca di Brera, która gromadzi dzieła włoskich malarzy od XIII do XX wieku. Do najsłynniejszych należą: „Martwy Chrystus” Mantegna, „Madonna i święci” Piera della Francesca, „Zaślubiny Madonny” Rafaela i „Wieczerza w Emaus” Caravaggia. Następny dzień uczniowie i opiekunowie spędzili w Turynie oraz w Bergamo, miejscu słynącym z malowniczych widoków i festiwalu serów.
Po weekendowym odpoczynku, młodzież wzięła udział w zajęciach edukacyjnych partnerskiej szkoły.
Pobyt zakończył się wspólną imprezą artystyczną i stwierdzeniem, że pobyt we Włoszech pozwolił młodzieży poszerzyć horyzonty i otworzyć się na inne kultury.
Po tak udanym pobycie, uczniowie z niecierpliwością oczekują wizyty włoskiej młodzieży w naszej szkole. Jednocześnie mają nadzieję, że wymiana będzie wstępem do wieloletniej międzynarodowej współpracy, także z innymi placówkami o profilu artystycznym..
Pobyt we Włoszech to była żywa lekcja języka i kultury, sprawdzenie na własne oczy co to jest „dolce far niente“ i włoski styl życia, a smak prawdziwej włoskiej pizzy czy spaghetti nie da się porównać z niczym innym. Wymiana miała charakter językowy i kulturowy, ale nie sposób pominąć aspektu wychowawczego jak: zrozumienie różnic, współistnienie kultur, bycie ambasadorem własnej ojczyzny za granicą.


dodano dnia: 2019-03-04 07:59:15, przez:

Prace naszych uczniów

Zespół Szkół i Placówek Artystycznych w Nysie
ul. Grodzka 19
48-300 Nysa
tel./fax. 077 433 35 16
e-mail: oart@powiat.nysa.pl